ECU kansler udsteder ny erklæring

ECU kansler udsteder ny erklæring

GREENVILLE, Pitt County East Carolina University Kansler Cecil Staton har udstedt en ny erklæring om bandet protest, der skete sidste lørdag før Central Florida spillet.

Universitetet sagde, at op til 19 bandmedlemmer protesterede ved at knælle under national hymne i lørdag. Kansleren udstedte en erklæring om eftermiddagen, der udtalte:

‘Som en institution for videregående uddannelse respekterer East Carolina vores elevernes, medarbejderes og fakultets rettigheder til at udtrykke deres personlige synspunkter. Det er en del af den frie udveksling af ideer på en universitetscampus. Mens vi anerkender og forstår den skuffelse, som mange føler Piratfans som reaktion på begivenhederne i begyndelsen af ​​dagens fodboldkamp, ​​opfordrer vi alle piratstuderende, tilhængere og deltagere til at handle med respekt for hinandens synspunkter. Civildiskurs er en øst-Carolina-værdi og en del af vores ECU-trosbekendelse . Vi er stolte over, at nyere kampussamtaler om vanskelige spørgsmål har været konstruktive, meningsfulde udvekslinger, der hjalp til at vokse ny forståelse blandt vores campus samfund.

Torsdag aften udstedte Staton en ny erklæring på skolens hjemmeside:

‘Meddelelse til Studerende fra Kansler Staton

6. oktober 2016 Det er en ære og et privilegium at tjene som kansler på dit universitet. Det er en udfordrende, men vidunderlig tid at lede ECU.

I den forløbne uge har vores campus oplevet på en meget offentlig og alligevel personlig måde noget, som campuser og lokalsamfund på tværs af vores land kæmper med: Balancering af individers og gruppers ønske om at udtrykke sig og den forpligtelse, vi som universitet skal skabe et sikkert og sikkert miljø for alle på vores campus. Som din kansler har jeg ansvaret for at holde disse to prioriteter sammen, selv når de er i spænding.

Lad os være helt klar til vores elever: Du har ret til at udtrykke jer fredeligt og ansvarligt og retten til at forvente at gøre det uden frygt for intimidering eller vold. Jeg vil ikke tolerere mishandling af enhver elev, og enhver der begår en sådan mishandling vil blive behandlet hurtigt.

Men når det er nødvendigt vil jeg også sikre, at den offentlige sikkerhed bevares og opretholdes til gavn for alle, der er en del af vores campus. Universitetet har i givet fald ansvar for at placere rimelige begrænsninger på tidspunktet, sted og måde at udtrykke eller adfærd på, men inden for disse begrænsninger overholder universitetet og vil forsvare denne ret.

Vi er en ufuldkommen campus i et ufuldkomt samfund. Vi ved, at vi skal arbejde hårdere på spørgsmål om ligestilling og social retfærdighed, og jeg er stolt af, at vi har mange måder at lette diskurs på en intelligent, sikker og ansvarlig måde. Jeg bifalder disse bestræbelser og står sammen med jer i jeres bestræbelser på at skabe meningsfuld forandring.

Som universitet respekterer vi det første ændringsforslag, og vi tilskynder til den åbne, endog lidenskabelige diskurs af de spørgsmål, der er vigtige for vores studerende og fakultet. Det er også vigtigt at anerkende det dybe forhold vores universitet har med militæret og de mænd og kvinder, der tjener og har tjent. Vi deler en mission for service, og hver dag på vores campus sætter vi pris på de mennesker, der lever den mission. Det er på grund af deres engagement i vores land, at vi som borgere har ret til at udtrykke os.

East Carolina har en lang og meget stolt historie om at tackle nogle af vores samfunds mest udfordrende spørgsmål fra at forberede læger og tandlæger, der praktiserer i vores stats underskredne samfund til at forberede lærere, som forme fremtiden i svær at fylde landlige klasseværelser. Hvad enten det drejer sig om borgerlige rettigheder, kvinders spørgsmål, krig og militære handlinger, har ECU opfordret medlemmerne af vores campus samfund til at udtrykke deres meninger og perspektiver på en intelligent, ansvarlig og fredelig måde. Tross alt, hvis disse samtaler ikke kan ske på campus på et amerikansk universitet, hvor kan de?

Vores elever og fakulteter repræsenterer det bedste af, hvad mangfoldighed med hensyn til etnisk baggrund, politisk tilhørsforhold, nationalitet, seksuel identifikation kan bringe til en institution for videregående uddannelse. Vi har alle fordel af de fælles perspektiver og erfaringer fra andre, om vi er enige med dem eller ej. Et grundlæggende element i vores kerneopgave er at afspejle en global arbejdsplads og samfund og forberede eleverne til at lykkes i varierede og skiftende kulturer.

Udfordringer vil altid være her. Det Billige Moncler DunJakke er en god ting, de gør os stærkere og klogere. Når vi står over for udfordringer, skal vi sammen, rationelt, fredeligt og eftertænksomt samarbejde om at arbejde for løsning og gensidig respekt. Vi vil ikke altid være enige med hinanden, vi bør ikke, men vi skal altid være villige til at komme sammen, stige for at være vores bedste selv og vise, hvad der gør ECU til det bemærkelsesværdige samfund, vi elsker.

Så jeg spørger alle, der er en del af East Carolina University elever, fakultet, personale, administratorer og vores alumner og tilhængere til at slutte sig sammen for at løse vores forskelle fredeligt, respektere andres ret til at udtrykke sig fredeligt og arbejde at finde en fælles grund, der fortsætter med at styrke ECU. Vi vil fortsat opleve spændinger mellem ønsket om udtryk og pligt Billige Moncler Sale som universitet for at skabe et sikkert og sikkert miljø. Balancering af denne spænding vil fortsat være en vigtig del af vores ansvar som vi forberede vores fremtidige ledere til at omfavne en kompleks og udfordrende verden med værdighed og integritet. ‘